Bénulásos izomfesték-vizelés
(más néven izomelfajulásos izomfesték, keményizom betegség, vagy pünkösdi betegség)
Kialakulása: Erőteljes igénybevétel után nem veszi vissza a lucernát, kukoricát.(Ez a takarmányozáás főleg a régi kocsis lovasokra volt jellemző.) Ekkor nagy mennyiségű glikogén rakódik le.Újradolgozáskor az erek nem tudnak kitágulni, nagy mennyiségű tejsav szabadul fel.Az erek ekkor méginkább nem tudnak tágulni.Olyan, mint egy erős izomláz.
Így ismerhető fel: kemény far, mutathat kólikás tüneteket, erősen izzad, merev állás.Ilyenkor állítani kell a lovat, csak szénát kaphat és sok folyadékot. (B vitamin is jó) Súlyosabb eseteknél az állatorvos szteroidokkal kúrálja a lovat, esetleg vérbocsátás is szükséges lehet.Ez azt jelenti, hogy a vért folyadékkal hígítja.
A mioglobin izomfesték.Ezt a vese kiválasztja a betegség esetén, és sötéten vizel a ló.
Megelőzése: megfelelő takarmányozás, mozgatás.
Merevizom-betegség (más néven Tying-Up) Általában a sportlovaknál fordul elő, hírtelen folyadékvesztés esetén.Izzadással, merevséggel jár.Itt is beindul a tejsavasodás.2-3 óra múlva, ha jobban van a ló, kíméletesen kell mozgatni.Masszírozni kell olyan kenőccsel, ami kámfort vagy aloe.verát tartalmaz. Megelőzése: fokozatosan kell a munkát bevezetni a lónak.
Lóinflulenza ( más néven orthomixo vírus ) Létezik 1-es és 2-es altípusa.Itt Európában csak a 2-es altípus fordul elő.Savós orrfolyás (víztiszta), láz, köhögés, levertség, étvágytalanság.Megjelenhet idegen lovak behozatakor, vagy versenyeken. Antibiotikumot kap a ló, mert az megelőzi a másodlagos szövődményeket. Megelőzése: kötelező védőoltások között szerepel, évente be kell adatni!Csikóknál 6 hónapo korban először, majd 4 - 6 hét múlva mégegyszer.Sportlovaknál fél évente kell.
Tetanusz A Posztrídium Tetani spórái mindenhol benne vannak a talajban.Ez nem gond, nem okoz problémát. De: Sebzésnél, herélésnél ügyelni kell! Leszálló: Fej felől indul.A fül feláll, a szemhéj előreesik, az orr kitágul.Ijedt arckifejezés.Szájzár van.Ha eljut a légzőizomig, megfullad a ló. Felszálló: Helyi. Ez ritkább. Lappangási idő: 1 - 2 naptól akár 2 hétig.Minél hamarabb kell kezdeni.Szérumot és antibiotikutom kap a ló, mely 70-80 ezer forint. (szérum=ellenanyag) Gyomorszondám kell táplálni.Nyugtatót, görcsoldót adunk neki.Infúzióba pedig folyadékot és glükózt kap. Ingerlékeny, agresszív lehet a ló.3 - 4 éves korig évente kell beadatni a védőoltást, majd 2 - 3 évente. Megelőzése: Hiperollal kell a sérüléseket kezelni.
Kólika Étvágytalanság, bágyadtság, feszül a hasa, babszerű állás, hasát nézi, lefekszik feláll, izzad.Fontos, hogy a pulzusa legyen (a normál pulzus a lovak esetében 35-40).Fontos, hogy már a telefonon keresztül közöljük az állatorvossal, hogy sápadt-e (sápadt, ha lilás az íny, és a nyelv).Fontos a kapilláris-telítődési idő.(ez azt jelenti, hogy ha a ló ki van száradva, akkor a hajszálerek nehezen telnek meg vérrel, tehát a vérkeringés lelassul.Ezt úgy vizsgálhatjuk meg, hogy pár másodpercre megnyomjuk a ló ínyét.Ha az ujjunkat felemeljük, a fehér foltnak azonnal rózsaszínűre kell változni.Ha ez lassan működik, akkor feltétlenül közöljük az állatorvossal, hogy a ló ki van száradva) Az ilyen lótól azonnal el kell vinni minden takarmányt.Jártatás, masszírozás szükséges.Vizet kaphat. Fontos a görcsoldás, szondázás (állatorvos végzi) Húgykólika: nem létezik.
Bélcsavarodás Hegyes szögben nyílik a nyelőcső, a gyomor kicsi, és nem éri a hasfalat.Ha pl. a ló orrán jön a takarmány, akkor biztos, hogy elpusztul.A vékonybél kanyarulatos részénél a has fal belsejében baloldalon nincs bélfodor, tehát ott nincs felfüggesztés.Ezért hajlamosak a bélcsavarodásra. Azonnali műtéti beavatkozás esetén még menthető a ló.
Sántaság Megterhelési típusú.Ha jobbra biccent, balra sántít. Vizsgálata: provokációs próba. 1. hajlítási próba (utána ügetnie kell), 2. Palló próba (padlóra állítják a lovat, majd a padlót emelik alatta), 3. Patakutató fogó (talpnál nyomással provokáljuk a fájdalmat) Helyi érzéstelenítés: lentről felfele kell érzésteleníteni a lábat. Ínsérülésre szteroidot nem szabad adni!Sántaságnál boksznyugalomra van szükség! Kehesség ( más néven légsejtes tüdőtágulat ) Oka: általában allergia okozza. (rovarnyál, füvek, fák, atka, penész) Vérvétellel vizsgálják.Az ammónia gyengíti a nyálkahártya ellenáló-képességét, ekkor tűnik fel áltílában. Tünetei: A bordaív alatt látszik a kehbarázda.Erőltetett belégzés.Ekkor a ló szteroid injekciót kap (általában 4-et), ekkor egy ideig tünetmentes.Súlyosabb eseteknél Equine-Hiler (lóinhaláló ballon) használata is szükséges.Vissza nem fordítható, de szinten tartható. Bélrenyheség Azt jelenti, hogy nem működnek rendesen a belek.Kezelésére mindig az állatorvos ad tanácsot. Patairha gyulladás